Pětiletý vývoj ceny zlata a ropy

24. 06. 2021

V dobách krize investoři často obracejí svou pozornost (a peníze) ke komoditám, které považují za jistotu, tedy ke zlatu a ropě. Jenže jejich přesvědčení je postaveno na dojmech a nikoli na faktech. Zlato vnímané jako bezpečnostní pojistka patří k volatilním investicím a stabilitu ceny ropy…

V dobách krize investoři často obracejí svou pozornost (a peníze) ke komoditám, které považují za jistotu, tedy ke zlatu a ropě. Jenže jejich přesvědčení je postaveno na dojmech a nikoli na faktech. Zlato vnímané jako bezpečnostní pojistka patří k volatilním investicím a stabilitu ceny ropy pak velmi tvrdě pověřila loňská koronakrize. 

Zlato řada lidí vnímá jako investice omezující riziko, tedy velmi podobně jako nemovitosti. Pokud se ale podíváme na vývoj zlata v dolarech za posledních pět let, tak je patrná vysoká kolísavost, včetně růstových let 2019 a 2020. Více graf 1, zdroj: https://www.macrotrends.net/.

Zlatá horečka s kolísavou teplotou

Od roku 2016 do poloviny roku 2019 docházelo k fluktuaci ceny zlata v rozmezí přibližně 150 dolarů za unci. Cena z léta 2016 byla z dlouhodobého pohledu překonána až v polovině roku 2019, tedy po třech letech.

V létě 2019 započal růst ceny zlata kvůli spekulaci, že americká centrální banka Fed zastaví zvyšování úrokových sazeb zahájené v roce 2016 a přistoupí k jejich snižování. Na úroveň blízkou nule byly úrokové sazby skokově sníženy v březnu 2020. Důvodem byla podpora ekonomiky. Cena zlata následně reagovala prudkým vzestupem.  

Zde je nutné připomenout, že dlouhodobé držení zlata není investicí přinášející pravidelný výnos. Ten je v případě držení zlata generován pouze růstem jeho ceny. Navíc pokud chce investor zlato ve fyzické formě, musí do výnosu zahrnout náklady spojené s jeho držením, respektive uskladněním, například v bezpečnostních schránkách. 

Pětiletý výnos z držení zlata činil 9 % ročně. Na první pohled se to může zdát velmi dobré, ale pětiletý výnos z jeho držení je celý postaven na růstu v posledních dvou letech z výše uvedených důvodů. S investicemi do nemovitostí je volatilita této komodity nesrovnatelná. 

Cena ropy za duben 2020 se zapíše do historie

Ceny obou hlavních typů ropy (WTI a Brent, grafy 2 a 3, zdroj: https://www.macrotrends.net/) na světových trzích měly velmi podobný vývoj a nárůst ceny. Oba typy ropy začínaly v roce 2016 na ceně přibližně 50 dolarů za barel. Vývoj ceny byl ve sledovaném pětiletém období velmi volatilní.

Na obou grafech je patrný velký propad v březnu a dubnu 2020. Milník pak nastal 20. dubna 2020, kdy byla cena ropy WTI dokonce v záporných číslech. To se ještě v historii nestalo a otázkou je, zda se v budoucnu taková situace bude opakovat. Více graf 4, zdroj: https://www.bloomberg.com/.

Růst ceny za pětileté období tedy činí u ropy WIT 25 %, u ropy Brent na úrovni 33 %. Minimální pětileté ceny byly dosaženy v polovině dubna loňského roku, kdežto ke konci roku 2018 ceny ropy Brent atakovaly 90 dolarů za barel. 19. května 2021 jsou následující. Více graf 5, zdroj: https://oilprice.com/.

Jak ukázaly příklady výše, tak v případě zlata a ropy investoři místo jasných faktů volí spíše „pověst“, kterou tyto komodity mají: Investice, která odolá jakékoli krizi. Jak je patrné, tak zlato ani ropa nebyly v pětiletém horizontu v poměru mezi výnosem a rizikem lepší investicí nežli nemovitosti. Pro investory je vhodnou volbou realitní fond Salutem Fund s minimálním výnosem 6 % ročně. Díky složenému úročení činí celkový výnos za 5 let 33,8 %. To je dokonce i v absolutní hodnotě více nežli růst ceny ropy ve zmíněném období. V porovnání je růst zlata sice větší, ale za cenu významně vyššího rizika. Proto nemovitosti vítězí i zde.