Blog | Salutem Fund

Blog

Investice do nemovitostí zůstávají při stávající makroekonomické situaci zajímavé

Na přelomu ledna a února byly zveřejněny nové odhady makroekonomického vývoje v České republice. Pro nemovitosti je jedním z hlavních ukazatelů míra inflace a následně výše úrokových sazeb.

Čtěte více

Vývoj hypotéčních úrokových sazeb

Na hypotéčních trzích jsme byli v srpnu svědky významné změny – po dlouhé době došlo ke snížení nabízených úrokových sazeb pro hypotéční úvěry. V tomto případě není zcela klíčová velikost změny, ale její směr. Jedná se o první pokles od února 2021.

Čtěte více

Stávající situace v České republice a Evropské unii a vliv na nemovitosti

V posledních více než 6 měsících jsme svědky mimořádné geopolitické situace s významným dopadem na různé typy aktiv. Investoři letos zažívají pokles řady finančních trhů. Jedná se zejména o pokles ceny akcií, dluhopisů, drahých kovů a oslabování většiny světových měn vůči dolaru.

Čtěte více

Garantovaný nájem z pohledu investora

V poslední době jsme svědky mimořádné geopolitické situace s významným dopadem na různé typy aktiv. V letošním roce se druhy aktiv rozdělily na dvě skupiny – s významným ziskem a významnou ztrátou. Investoři letos zažívají pokles řady finančních trhů.

Čtěte více

ČNB pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb

Bankovní rada na svém včerejším zasedání zvýšila všechny úrokové sazby (2T repo, diskontní a lombardní) o 1,25 % a Nejsledovanější 2T repo sazba byla zvýšena na 7,0 %, což představuje maximum od roku 1999.

Čtěte více

Vývoj cen nemovitostí v době stagflace ve Spojených státech

Stagflace je ekonomický výraz, kterého se ekonomové velmi bojí. Popisuje totiž situaci, kdy přestávají platit základní makroekonomická pravidla. Jedná se o dlouhodobější slabý ekonomický růst včetně recesí doprovázený zvýšenou mírou inflace (kombinace slov stagnace a inflace).

Čtěte více

Vývoj na Ukrajině a dopad na trh nemovitostí

Od druhé poloviny loňského roku je globálně nejsledovanějším makroekonomickým ukazatelem míra inflace. To platí jak v České republice, tak i v Evropské Unii či Spojených státech. Důvodem je dosahování mnohaletých maxim inflace na globální úrovni.

Čtěte více

Realitní trh a diverzifikace portfolia

Diverzifikace je v případě investic důležitým nástrojem. Díky ní lze dosáhnout snížení míry rizika, aniž by současně došlo ke znatelnému snížení výnosu. Nebo opačně: při zachovaném riziku lze diverzifikací zvýšit výnos.

Čtěte více

50. výročí ukončení zlatého standardu a vývoj cen nemovitostí v USA

V neděli 15. srpna 2021 jsme si připomněli 50. výročí projevu prezidenta USA Richarda Milhouse Nixona, ve kterém byl ukončen zlatý standard Spojených států. O co šlo?

Čtěte více

Rostoucí světová inflace

V posledních měsících jsme svědky zrychlující se inflace napříč celým světem. Nejedná se přitom o lokální problematiku, ale o vývoj na globální úrovni. Jak na tom aktuálně jsou z hlediska inflace ekonomiky České republiky, eurozóny a Spojených států amerických?

Čtěte více

Centrální banky byly přetlačeny vládami

Centrální banky jsou v ekonomické teorii definovány jako nezávislé instituce, které mají na starosti dosažení nízké míry inflace a nastavení základních podmínek pro hospodářský růst ekonomiky. Tolik ekonomická teorie. Jaká je ale realita?

Čtěte více

Pětiletý vývoj ceny zlata a ropy

V dobách krize investoři často obracejí svou pozornost (a peníze) ke komoditám, které považují za jistotu, tedy ke zlatu a ropě. Jenže jejich přesvědčení je postaveno na dojmech a nikoli na faktech. Zlato vnímané jako bezpečnostní pojistka patří k volatilním investicím a stabilitu ceny ropy...

Čtěte více

Japonské ponaučení

Na konci 80. let minulého století bylo Japonsko nejrychleji rostoucí ekonomikou z vyspělých zemí. Japonské společnosti dobývaly světové trhy a všichni předpokládali, že takový vývoj bude i nadále pokračovat. V té době japonská ekonomika rostla průměrným čtyřprocentním tempem, v některých letech tempo...

Čtěte více

Novela zákona o ČNB: Větší dostupnost bydlení pro mladé přinese menší výnosy investičním bytům

Poslanecká sněmovna schválila 24. března 2021 novelu zákona o České národní bance. Kromě možností ovlivňovat operace na finančním trhu dostala ČNB pravomoc stanovit bankám, tedy komerčním subjektům, limity týkající ...

Čtěte více

Fenomén, který překvapil analytiky i guvernéra ČNB

Rok 2020 byl z hlediska objemu sjednaných úvěrů na bydlení rekordní, dosáhl výše 254,023 miliard korun. To čekal málokdo, nejméně pak analytici, kteří na jaře loňského roku, při prvním lockdownu, predikovali zcela jiný vývoj. Překvapení nad vývojem hypotéčního trhu v roce 2020 potvrdil i ...

Čtěte více

Investice do nemovitostí je obranou proti inflaci

V roce 2020 dosáhla průměrná míra roční inflace v České republice výše 3,2 %, což je osmileté maximum. V meziročním porovnání je to zvýšení o 0,4procentního bodu. Letos prognózy hovoří o jejím poklesu, přesto se s největší pravděpodobností hodnota inflace udrží nad ...

Čtěte více

Vyplatí se nyní investovat do nemovitostí? Odpovědí jsou realitní fondy

Nemovitosti jsou největším investičním nástrojem v České republice, proto je o ně mezi investory dlouhodobý zájem. Jak si trh nyní stojí a jak se na něm podepsala situace ohledně koronakrize?

Čtěte více

Analytik radí: Jak nepřijít o majetek v roce 2021?

Minulý rok jsme byli svědky skokové změny v globální ekonomice. V souvislosti s pandemií covid-19 přišel nevídaný pokles, který byl výrazně hlubší a delší než při poslední velké globální krizi v letech 2008 až 2009. Kam bychom tedy měli investovat, abychom ochránili svůj majetek?

Čtěte více

Preferujete osobní setkání?

Kontaktujte nás