Blog

Úrokové sazby hypoték klesly na 12měsíční minimum, trh zjevně oživuje

Několikaměsíční snižování hypotečních úrokových sazeb pokračovalo i v srpnu, jak nepřekvapivě ukázal index Hypomonitor České bankovní asociace. Průměrná sazba klesla na 5,78 % ročně, což je nové dvanáctiměsíční minimum.

Čtěte více

Fond Salutem patří s výnosem 6 % p.a. do horní poloviny nejvýnosnějších nemovitostních fondů

Zatímco rok 2022 byl pro fondy investující do nemovitostí rekordní, letošní výsledky jsou horší než v minulých letech. Analýza provedená Janem Traxlerem, nezávislým privátním investičním poradcem, ukazuje, že průměrný výnos nemovitostních fondů kvalifikovaných investorů činí za 1. pol. 2023 necelá 3 %.

Čtěte více

Nemovitosti jako součást důchodového systému

Není tajemstvím, že důchodový systém v ČR skládající se ze tří pilířů je v problémech. Druhý pilíř přežil dva roky a skončil. První pilíř (průběžný systém) je v prohlubujícím se deficitu, který letos v 1. pololetí již přesáhl 40 miliard korun a jeho výkon se kvůli stárnutí populace nebude zlepšovat.

Čtěte více

Hypoteční trh poroste, ukazuje korelace objemu hypoték s úrokovými sazbami

Objem poskytování hypotečních úvěrů a výše jejich úrokových sazeb je nejsledovanějším ukazatelem obchodních bank. Často je ve svém prohlášení po jednání zmiňuje i bankovní rada České národní banky. Zaměříme se na meziroční porovnání od ledna 2018 do června 2023.

Čtěte více

Dno cen nemovitostí je blízko

ČBA Hypomonitor zveřejnil červencové údaje hypotečních úvěrů. Významným faktorem je snížení úrokových sazeb. Červencových 5,80 % pro nové hypoteční úvěry představuje minimum od srpna loňského roku, kdy úrokové sazby hypoték plně zohlednily poslední červnové zvýšení úrokových sazeb a činily 5,76 %.

Čtěte více

I mírný pokles úroků z hypoték vybízí k investici do nemovitostí

ČBA Hypomonitor před pár dny zveřejnil údaje o červnovém čerpání hypotečních úvěrů. Kromě výše úrokových sazeb dosáhly ukazatele 12měsíčních maxim.

Čtěte více

ČNB sleduje realitní trh, čeká zpomalení poklesu cen nemovitostí

Česká národní banka se v červnové Zprávě o finanční stabilitě (jaro 2023) věnuje i rezidenčním a komerčním nemovitostem. Celkově vidí bankovní rada rizikovost finančního sektoru jako minimální, a to i díky příliš velikým kapitálovým rezervám bank.

Čtěte více

Problémy realitního trhu skýtají příležitost uvážlivým investorům do nemovitostí

Evropský realitní trh se nachází v problémech. Ty přichází z obou stran, jak ze strany výnosů, tak ze strany nákladů. Část výnosů je pokryta dlouhodobými nájemními smlouvami, na straně nákladů je to pouze v částečné míře. Zde se čím dál více promítají rostoucí úrokové sazby.

Čtěte více

Trh průmyslových nemovitostí v ČR silně roste, investory chrání diverzifikace nájemců a portfolia

Průmyslové nemovitosti zaznamenaly meziročně nejsilnější růst zájmu investorů v porovnání s ostatními typy nemovitostí. 55 % investorů, kteří se zúčastnili výzkumu ARTN, uvedlo, že vzrostl jejich zájem nebo byli velmi aktivní v zájmu o industriální nemovitosti.

Čtěte více

Investice do rezidenčních nemovitostí zůstávají zajímavé

Ve středu, 3. května 2023, zasedala bankovní rada České národní banky. Úrokové sazby sice nechala beze změny, avšak došlo k výrazné změně při hlasování. Březnový poměr 6:1 pro zanechání úrokových sazeb na stávající úrovni se změnil na nejtěsnější možný poměr 4:3.

Čtěte více

Investice do nemovitostí zůstávají při stávající makroekonomické situaci zajímavé

Na přelomu ledna a února byly zveřejněny nové odhady makroekonomického vývoje v České republice. Pro nemovitosti je jedním z hlavních ukazatelů míra inflace a následně výše úrokových sazeb.

Čtěte více

Vývoj hypotéčních úrokových sazeb

Na hypotéčních trzích jsme byli v srpnu svědky významné změny – po dlouhé době došlo ke snížení nabízených úrokových sazeb pro hypotéční úvěry. V tomto případě není zcela klíčová velikost změny, ale její směr. Jedná se o první pokles od února 2021.

Čtěte více

Stávající situace v České republice a Evropské unii a vliv na nemovitosti

V posledních více než 6 měsících jsme svědky mimořádné geopolitické situace s významným dopadem na různé typy aktiv. Investoři letos zažívají pokles řady finančních trhů. Jedná se zejména o pokles ceny akcií, dluhopisů, drahých kovů a oslabování většiny světových měn vůči dolaru.

Čtěte více

Garantovaný nájem z pohledu investora

V poslední době jsme svědky mimořádné geopolitické situace s významným dopadem na různé typy aktiv. V letošním roce se druhy aktiv rozdělily na dvě skupiny – s významným ziskem a významnou ztrátou. Investoři letos zažívají pokles řady finančních trhů.

Čtěte více

ČNB pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb

Bankovní rada na svém včerejším zasedání zvýšila všechny úrokové sazby (2T repo, diskontní a lombardní) o 1,25 % a Nejsledovanější 2T repo sazba byla zvýšena na 7,0 %, což představuje maximum od roku 1999.

Čtěte více

Vývoj cen nemovitostí v době stagflace ve Spojených státech

Stagflace je ekonomický výraz, kterého se ekonomové velmi bojí. Popisuje totiž situaci, kdy přestávají platit základní makroekonomická pravidla. Jedná se o dlouhodobější slabý ekonomický růst včetně recesí doprovázený zvýšenou mírou inflace (kombinace slov stagnace a inflace).

Čtěte více

Vývoj na Ukrajině a dopad na trh nemovitostí

Od druhé poloviny loňského roku je globálně nejsledovanějším makroekonomickým ukazatelem míra inflace. To platí jak v České republice, tak i v Evropské Unii či Spojených státech. Důvodem je dosahování mnohaletých maxim inflace na globální úrovni.

Čtěte více

Realitní trh a diverzifikace portfolia

Diverzifikace je v případě investic důležitým nástrojem. Díky ní lze dosáhnout snížení míry rizika, aniž by současně došlo ke znatelnému snížení výnosu. Nebo opačně: při zachovaném riziku lze diverzifikací zvýšit výnos.

Čtěte více

50. výročí ukončení zlatého standardu a vývoj cen nemovitostí v USA

V neděli 15. srpna 2021 jsme si připomněli 50. výročí projevu prezidenta USA Richarda Milhouse Nixona, ve kterém byl ukončen zlatý standard Spojených států. O co šlo?

Čtěte více

Rostoucí světová inflace

V posledních měsících jsme svědky zrychlující se inflace napříč celým světem. Nejedná se přitom o lokální problematiku, ale o vývoj na globální úrovni. Jak na tom aktuálně jsou z hlediska inflace ekonomiky České republiky, eurozóny a Spojených států amerických?

Čtěte více

Centrální banky byly přetlačeny vládami

Centrální banky jsou v ekonomické teorii definovány jako nezávislé instituce, které mají na starosti dosažení nízké míry inflace a nastavení základních podmínek pro hospodářský růst ekonomiky. Tolik ekonomická teorie. Jaká je ale realita?

Čtěte více

Pětiletý vývoj ceny zlata a ropy

V dobách krize investoři často obracejí svou pozornost (a peníze) ke komoditám, které považují za jistotu, tedy ke zlatu a ropě. Jenže jejich přesvědčení je postaveno na dojmech a nikoli na faktech. Zlato vnímané jako bezpečnostní pojistka patří k volatilním investicím a stabilitu ceny ropy...

Čtěte více

Japonské ponaučení

Na konci 80. let minulého století bylo Japonsko nejrychleji rostoucí ekonomikou z vyspělých zemí. Japonské společnosti dobývaly světové trhy a všichni předpokládali, že takový vývoj bude i nadále pokračovat. V té době japonská ekonomika rostla průměrným čtyřprocentním tempem, v některých letech tempo...

Čtěte více

Novela zákona o ČNB: Větší dostupnost bydlení pro mladé přinese menší výnosy investičním bytům

Poslanecká sněmovna schválila 24. března 2021 novelu zákona o České národní bance. Kromě možností ovlivňovat operace na finančním trhu dostala ČNB pravomoc stanovit bankám, tedy komerčním subjektům, limity týkající ...

Čtěte více

Fenomén, který překvapil analytiky i guvernéra ČNB

Rok 2020 byl z hlediska objemu sjednaných úvěrů na bydlení rekordní, dosáhl výše 254,023 miliard korun. To čekal málokdo, nejméně pak analytici, kteří na jaře loňského roku, při prvním lockdownu, predikovali zcela jiný vývoj. Překvapení nad vývojem hypotéčního trhu v roce 2020 potvrdil i ...

Čtěte více

Investice do nemovitostí je obranou proti inflaci

V roce 2020 dosáhla průměrná míra roční inflace v České republice výše 3,2 %, což je osmileté maximum. V meziročním porovnání je to zvýšení o 0,4procentního bodu. Letos prognózy hovoří o jejím poklesu, přesto se s největší pravděpodobností hodnota inflace udrží nad ...

Čtěte více

Vyplatí se nyní investovat do nemovitostí? Odpovědí jsou realitní fondy

Nemovitosti jsou největším investičním nástrojem v České republice, proto je o ně mezi investory dlouhodobý zájem. Jak si trh nyní stojí a jak se na něm podepsala situace ohledně koronakrize?

Čtěte více

Analytik radí: Jak nepřijít o majetek v roce 2021?

Minulý rok jsme byli svědky skokové změny v globální ekonomice. V souvislosti s pandemií covid-19 přišel nevídaný pokles, který byl výrazně hlubší a delší než při poslední velké globální krizi v letech 2008 až 2009. Kam bychom tedy měli investovat, abychom ochránili svůj majetek?

Čtěte více

Preferujete osobní setkání?

Kontaktujte nás